Dallas County Employee Recognition


Employees of the Month 2014
 

September

 
Sarah Grunwald – Auditor Dianne Rucker – Health & Human Services Shelby Womack – Sheriff
Sarah Grunwald
Auditor
Dianne Rucker
Health & Human Services
Shelby Womack
Sheriff
 
Audrey Basse – SWIFS Crime Lab Kathy Ivy – Tax Office Ramona Lee – Tax Office
Audrey Basse
SWIFS Crime Lab
Kathy Ivy
Tax Office
Ramona Lee
Tax Office
 



July & August

 
Charles Lang – Health & Human Services Yvonne Sprague – Tax Office Steven Stierman – SWIFS Crime Lab
Charles Lang
Health & Human Services
Yvonne Sprague
Tax Office
Steven Stierman
SWIFS Crime Lab
 
Tamica Woodson Owonivi – Information Technology Darla Spencer – Health & Human Services  
Tamica Woodson Owonivi
Information Technology
Darla Spencer
Health & Human Services
 
 



June

 
Stacey Whiteside – Fire Marshall Sara Faye Smith – Health & Human Services Savanah Carillo – Juvenile
Stacey Whiteside
Fire Marshall
Sara Faye Smith
Health & Human Services
Savanah Carillo
Juvenile
 
Prederick Jernigan – Juvenile Diane Moore – Juvenile Vicki Duron – Sheriff
Prederick Jernigan
Juvenile
Diane Moore
Juvenile
Vicki Duron
Sheriff
 
Nancy Lukeashay – Sheriff Joni McClain, M.D. – SWIFS Crime Lab Connie Jones – Tax Office
Nancy Lukeashay
Sheriff
Joni McClain, M.D.
SWIFS Crime Lab
Connie Jones
Tax Office
 



May

 
Donald Lynch – Sheriff Irma Mendez – Tax Office Woldu Amenoshoa – Health & Human Services
Donald Lynch
Sheriff
Irma Mendez
Tax Office
Woldu Ameneshoa
Health & Human Services
 
  Valerie Anderson – Auditor  
 
 
Valarie Anderson
Auditor
 
 
 



April

 
Lavonda Haynes – Auditor Masooma Hyder – Health & Human Services George Washington, Jr. – Public Service
Lavonda Haynes
Auditor
Masooma Hyder
Health & Human Services
George Washington, Jr.
Public Service
 
Joel Wasinger – Public Works Stacy Franklin – Sheriff Linda Romero – Sheriff
Joel Wasinger
Public Works
Stacy Franklin
Sheriff
Linda Romero
Sheriff
 
Pitney Gregg – Sheriff Charette Green – Tax Office  
Pitney Gregg
Sheriff
Charette Green
Tax Office
 
 
 



March

 
Paul Blocker – Public Defender Alicia Johnson-West – Juvenile Craig Morrissey – Information Technology
Paul Blocker
Public Defender
Alicia Johnson-West
Juvenile
Craig Morrissey
Information Technology
 
Ganesh Shivaramaiyer – Health & Human Services Carol Johnson – Facilities donald McKinney – Facilities
Ganesh Shivaramaiyer
Health & Human Services
Carol Johnson
Facilities
Donald McKinney
Facilities
 
Darlene Runnels – Sheriff Juan Mancera – Sheriff Om Gharty-Chhetri – Public Works
Darlene Runnels
Sheriff
Juan Mancera
Sheriff
Om Gharty-Chhetri
Public Works
 
  Laketricia Merrett – Tax Office  
 
 
Laketricia Merrett
Tax Office
 
 
 



February

 
Mary Jackson – Auditor Joe Blutcher – Facilities Ernest Wilkerson – Facilities
Mary Jackson
Auditor
Joe Blutcher
Facilities
Ernest Wilkerson
Facilities
 
Thomas Lewis – Health & Human Services Paulette Douglas – Justice of the Peace 1-2 Patricia Mitchell – Juvenile
Thomas Lewis
Health & Human Services
Paulette Douglas
Justice of the Peace 1-2
Patricia Mitchell
Juvenile
 
John Harris – Sheriff Veda Martin – Sheriff Angela Cole – SWIFS Crime Lab
John Harris
Sheriff
Veda Martin
Sheriff
Angela Cole
SWIFS Crime Lab
 
Brenda Lopez – Tax Office
Brenda Lopez
Tax Office
 



January

 
Jeanette Manzano – Health & Human Services Thomas King – Juvenile Allison Harris – Juvenile
Jeanette Manzano
Health & Human Services
Thomas King
Juvenile
Allison Harris
Juvenile
 
Cheryl McElroy – Sheriff Theresa Smith – Sheriff Sylvia Reyes – SWIFS Crime Lab
Cheryl McElroy
Sheriff
Theresa Smith
Sheriff
Sylvia Reyes
SWIFS Crime Lab
 
Tax Office IT Group
Carlos Rincon, Wendy Fuqua, Diane Nguyen, David Gaytan
Tax Office IT Group
 
Employee of the Year 2013
 
  Tony Smith – Public Works/GIS  
  Tony Smith
Public Works/GIS
 
 
Employees of the Month 2013
 

December

 
Leo Anasco – Auditor Sandra Battles – Health & Human Services Mayo Laza – Sheriff
Leo Anasco
Auditor
Sandra Battles
Health & Human Services
Mayo Laza
Sheriff
 
Kotey Nikoi – SWIFS Crime Lab Steven Gonzalez – Tax Office  
Kotey Nikoi
SWIFS Crime Lab
Steven Gonzalez
Tax Office
 
 



November

 
Brian Stevens – Auditor Pete Terrell – Facilities Tammye Berry – Health & Human Services
Brian Stevens
Auditor
Pete Terrell
Facilities
Tammye Berry
Health & Human Services
 
Shrihari Sathaye – Information Technology Marilyn Johnson – Juvenile Christopher Johnson – Sheriff
Shrihari Sathaye
Information Technology
Marilyn Johynson
Juvenile
Christopher Johnson
Sheriff
 
Lt. Stephen Womack – Sheriff Courtney Ferreira – SWIFS Crime Lab Betty Hamic – Tax Office
Lt. Stephen Womack
Sheriff
Courtney Ferreira
SWIFS Crime Lab
Betty Hamic
Tax Office
 



October

 
Heidi Christensen – SWIFS Crime Lab Laura Gomez – Health & Human Services Yoela Cruz – Justice of the Peace, 1-1
Heidi Christensen
SWIFS Crime Lab
Laura Gomez
Health & Human Services
Yoela Cruz
Justice of the Peace, 1-1
 
Kalvin Roberston – Juvenile Monica Atsu – Tax Office Hubert Ross – Tax Office
Kalvin Roberson
Juvenile
Monica Atsu
Tax Office
Hubert Ross
Tax Office
 



September

 
Kathy Guen Tucker – Auditor Ron Evans – Facilities Donald Henjum – Facilities
Kathy "Guen" Tucker
Auditor
Ron Evans
Facilities
Donald Henjum
Facilities
 
Rickey Johnson – Facilities Sara Massey – Health & Human Services Teri Gabouroe – Juvenile
Rickey Johnson
Facilities
Sara Massey
Health & Human Services
Teri Gabouroe
Juvenile
 
Dora Elizondo – Sheriff Information Technology – JP Mandate Response Team
Dora Elizondo
Sheriff
Information Technology – JP Mandate Response Team
Keff Johnson, Janice Nelson, Michelle Wilson, Vickie Buchanan,
and Joe Charles



August

 
Natalia Henry – Auditor Ismael Parra – SWIFS Crime Lab Lee Pierson – District Attorney
Natalia Henry
Auditor
Ismael Parra
SWIFS Crime Lab
Lee Pierson
District Attorney
 
Patricia Trevino – Health & Human Services Nancy Flores – Juvenile Bill Stoll – Public Works
Patricia Trevino
Health & Human Services
Nancy Flores
Juvenile
Bill Stoll
Public Works
 
Candi Scarsco – Tax Office Erika Gutierrez – Truancy Court  
Candi Scarso
Tax Office
Erika Gutieerrez
Truancy Court
 
 
Information Technology – IT Oracle R12 Upgrade Project Team
Information Technology
IT Oracle R12 Upgrade Project Team



July

 
Aria McCall – SWIFS Crime Lab Anglinetta Stratford – Health & Human Services Jonathan Moelling – Juvenile
Aria McCall
SWIFS Crime Lab
Anglinetta Stratford
Health & Human Services
Jonathan Moelling
Juvenile
 
  CiCi Garcia – Tax Office  
  CiCi Garcia
Tax Office
 



June

 
Billy Robbins – Facilities Management Tess McCall – Human Resources Kim del Bosque – Juvenile
Billy Robbins
Facilities Managment
Tess McCall
Human Resources
Kim del Bosque
Juvenile
 
John Cannon – Sheriff Rosalind Reeves – Sheriff Pamela Mauthe; SWIFS Crime Lab
John Cannon
Sheriff
Rosalind Reeves
Sheriff
Pamela Mauthe
SWIFS Crime Lab
 
  Gaby Morales – Tax Office  
  Gaby Morales
Tax Office
 
 



May

 
Willie Hatch – Auditor Marsha Taylor – Health & Human Services Steven McGee – Juvenile
Willie Hatch
Auditor
Marsha Taylor
Health & Human Services
Steven McGee
Juvenile
 
Kathy Reid – Public Works Matthew Randall – Sheriff Dr. Stacy McDonald – SWIFS Crime Lab
Kathy Reid
Public Works
Matthew Randall
Sheriff
Dr. Stacy McDonald
SWIFS Crime Lab
 
  Davette Rodgers – Tax Office  
  Davette Rodgers
Tax Office
 
 



April

 
Jess Wade – Health & Human Services Shrihari Sathaye – Information Technology Isabel Aguilar – Juvenile
Jess Wade
Health & Human Services
Shrihari Sathaye
Information Technology
Isabel Auilar
Juvenile
 
Anthony Smith – Public Works Lori Fuller – SWIFS Crime Lab  
Anthony Smith
Public Works
Lori Fuller
SWIFS Crime Lab




March

 
Melissa Massey – Auditor Sunesh Chakravelil – Health & Human Services Susan Bethel – Human Resources
Melissa Massey
Auditor
Sunesh Chakravelil
Health & Human Services
Susan Bethel
Human Resources
 
Kass Khanabadi – Information Technology James Walsh – Public Works Nytosha Houston – Tax Office
Kass Khanabadi
Information Technology
James Walsh
Public Works
Nytosha Houston
Tax Office
 
  Brian Adams – Crime Lab  
  Brian Adams
Crime Lab
 



February

 
Juana Alvarez – Auditor Elizabeth Allen – County Clerk Rhonda P. Lamb – County Clerk
Juana Alvarez
Auditor
Elizabeth Allen
County Clerk
Rhonda P. Lamb
County Clerk
 
Benjamin White – County Clerk Daniel Araiza – Health/Human Services Brayen Mathai – Health/Human Services
Benjamin White
County Clerk
Daniel Araiza
Health/Human Services
Brayen Mathai
Health/Human Services
 
Paquela Holt – Human Resources Dr. Leilani Hinton – Juvenile Ricky Oliver – Operations
Paquela Holt
Human Resources
Dr. Leilani Hinton
Juvenile
Ricky Oliver
Operations
 
Newell Blakemore – Operations Jack Hedge – Public Works Daniel Simon – Sheriff
Newell Blakemore
Operations
Jack Hedge
Public Works
Daniel Simon
Sheriff
 
Michael Raley – Sheriff Capt. Don Rowe – Sheriff Alexander Nham – SWIFS Crime Lab
Michael Raley
Sheriff
Capt. Don Rowe
Sheriff
Alexander Nham
SWIFS Crime Lab
 
Lorie Phillips – Tax Office Tiffany Benton – Truancy Court  
Lorie Phillips
Tax Office
Tiffany Benton
Truancy Court
 



January

 
Lauren Woolridge – Crime Lab Denny Maxwell – Information Technology Victor Newsom – Information Technology
Lauren Woolridge
Crime Lab
Denny Maxwell
Information Technology
Victor Newsom
Information Technology
 
Martiza Almanza – Juvenile Ester Vago – Juvenile Noemi Vasquez – Tax Office
Maritza Almanza
Juvenile
Ester Vago
Juvenile
Noemi Vasquez
Tax Office
 
Employees of the Month 2012
 

January

 
Tim Morton – Auditor Ruth Simmons-Watson – Constable Pct. 1 Marvin Jones – Health & Human Services
Tim Morton
Auditor
Ruth Simmons-Watson
Constable Pct 1
Marvin Jones
Health & Human Services
 
Robyn Klein – JP Pct. 3 Vernetta Kinnard – Juvenile Melinda High – Medical Examiner
Robyn Klein
JP Pct 3
Vernetta Kinnard
Juvenile
Melinda High
Medical Examiner
 
Carolyn Thompson – Operations Yolanda Williams – Road & Bridge 1 Yolanda Lara – Sheriff
Carolyn Thompson
Operations
Yolanda Williams
Road & Bridge 1
Yolanda Lara
Sheriff
 
James Henderson – Veterans Yvette Goodwin – JP 3-1  
James Henderson
Veterans
Yvette Goodwin
JP 3-1
 



February

 
Staci Eudy – Auditor Carolina Garcia – Constable Pct. 1 Bernestine Lee – Health & Human Services
Staci Eudy
Auditor
Carolina Garcia
Constable Pct 1
Bernestine Lee
Health & Human Services
 
Bill Edwards – Juvenile Kenneth Balagot – Medical Examiner Dennis Everling – Operations
Bill Edwards
Juvenile
Kenneth Balagot
Medical Examiner
Dennis Everling
Operations



March

 
Diane Bronar-Skipworth – Sheriff Yvette Goodwin – JP 3-1 Deb Wann – Auditor
Diane Bronar-Skipworth
Sheriff
Yvette Goodwin
JP 3-1
Deb Wann
Auditor
 
Carolina Garcia – Constable Pct. 1 Carnellia Lewis – Health & Human Services Julian Aguilar – Medical Examiner
Carolina Garcia
Constable Pct 1
Carnellia Lewis
Health & Human Services
Julian Aguilar
Medical Examiner
 
Ben White – Operations Kelvin Fowler – Sheriff Betty Alvarado – JP 3-1
Ben White
Operations
Kelvin Fowler
Sheriff
Betty Alvarado
JP 3-1



April

 
Ellen Parr – Auditor Andrenette Edwards – CCC 4 Judi Schanfish – DWI Felony Court
Ellen Parr
Auditor
Andrenette Edwards
CCC 4
Judi Schanfish
DWI Felony Court
 
Howard Hamilton – Health & Human Services Kumar Peruka – IT Services Patti Scali – Jail Diversion
Howard Hamilton
Health & Human Services
Kumar Peruka
IT Services
Patti Scali
Jail Diversion
 
April Slowe – Medical Examiner Janice Braggs – Medical Examiner Zelma Fry – Tax Office
April Stowe
Mdical Examiner
Janice Braggs
Medical Examiner
Zelma Fry
Tax Office
 
  Norma Herrera – JP 3-1  
  Norma Herrera
JP 3-1
 



May

 
Elnora Cox – Elections Earnestine Allen – Health & Human Services Darlene Beck – Tax Office
Elnora Cox
Elections
Earnestine Allen
Health & Human Services
Darlene Beck
Tax Office



June

 
Miles Kroger – Auditor Evangeline Reynolds – Health & Human Services Pete Garcia – Information Technology
Miles Kroger
Auditor
Evangeline Reynolds
Health & Human Services
Pete Garcia
IT Services
 
Don Kennedy – Road & Bridge #4 Sandra Chambers – Sheriff Donna Higbee – Tax Office
Don Kennedy
Road & Bridge #4
Sandra Chambers
Sheriff
Donna Higbee
Tax Office
 
  Daquetter Freeman – CCC #4  
  Daquetter Freeman
CCC #4
 



July

 
Pankaj Pandya – Auditor Randy Mitchell – Constable Precinct 5 Rebecca Dodd – District Attorney
Pankaj Pandya
Auditor
Randy Mitchell
Constable Precinct
Rebecca Dodd
District Attorney
 
Lynn Coumby – Elections Lynne Davis – Health & Human Services Scott Greeson – Homeland Security & Emergency Medicine
Lynn Coumby
Elections
Lynne Davis
Health & Human Services
Scott Greeson
Homeland Security &
Emergency Management
 
Ray Goin – Juvenile Sarah Olive – Medical Examiner Bill Lochabay – Road & Bridge 4
Ray Goin
Juvenile
Sarah Olive
Medical Examiner
Bill Lochabay
Road & Bridge 4
 
Guerrero Guitierrez – Sheriff (Traffic) Walter Clifton – Sheriff (Auto Theft Task Force) Beng Sly – Tax Office
Guerrero Guitierrez
Sheriff
(Traffic)
Walter Clifton
Sheriff
(Auto Theft Task Force)
Beng Sly
Tax Office



August

 
Vonda Owens – Auditor Aishah Reeves – Health & Human Services Rodrick Jones – Homeland Security
Vonda Owens
Auditor
Aishah Reeves
Health & Human Services
Rodrick Jones
Homeland Security
 
Keith Eatwell – Information Technology Erin Duddlesten – Medical Examiner John Clark – Operations
Keith Eatwell
Information Technology
Erin Duddlesten
Medical Examiner
John Clark
Operations
 
Preston Damron – Road & Bridge District 4 Lynne Davis – Sheriff Johnnie Byers – Tax Office
Preston Damron
Road & Bridge District 4
August Wilson
Sheriff
Lonnie Byers
Tax Office
 
  Trina Crosby – Truancy Court  
  Trina Crosby
Truancy Court
 



September

 
Bill Irwin – Auditor Critina Velez – Health & Human Services Larry Thompson – Homeland Security
Bill Irwin
Auditor
Cristina Velez
Health & Human Services
Larry Thompson
Homeland Security
 
Mary Angie Flores – JP 3-2 Savanah Carillo – Juvenile Julio Cuin – Operations
Mary Angie Flores
Justice of the Peace 3-2
Savanah Carrillo
Juvenile
Julio Cuin
Operations
Automotive Service Center
 
Janice Rowe – Operations Leonard Miller – Operations Stephen Smith – Sheriff
Janice Rowe
Operations
Engineering & Management
Leonard Miller
Operations
Security
Stephen Smith
Sheriff
 
  Taliesha Wells – Truancy Court  
  Taliesha Wells
Truancy
 



October

 
Yoshika Smith – Auditor Aurelio Rodriguez – Health & Human Services Helen Taylor – Human Resources
Yoshika Smith
Auditor
Aurelio Rodriguez
Health & Human Services
Helen Taylor
Human Resources
 
Byron Thompson – Juvenile Paulina Ramirez – Tax Office Brenda Kirk – Trauncy
Byron Thompson
Juvenile
Paulina Ramirez
Tax Office
Brenda Kirk
Truancy
 
IT Probate Team
Information Technology – Probate Team
(l-r: Kim Brown, Michelle Wilson, Kathleen Norton, Kim Thomas,
Dang Dinh, Purna Yalvarthy)



November

 
Audrey Grubbs – Auditor Yvonne White – County Clerk Barbara Campbell – CCC No. 1
Audrey Grubbs
Auditor
Yvonne White
County Clerk
Barbara Campbell
CCC No. 1
 
Vickey Bynum – Elections Glenn Judd – Health & Human Services Mark Crooks – Information Technology
Vickey Bynum
Elections
Glenn Judd
Health & Human Services
Mark Crooks
Information Technology
 
John Miller – Juvenile Amanda Webb – Medical Examiner Lashonda Lacy – Sheriff
John Miller
Juvenile
Amanda Webb
Medical Examiner
Lashonda Lacy
Sheriff
 
  Zoraida Aleman – Tax Office  
  Zoraida Aleman
Tax Office
 



December

 
Bridgett Allen – Elections Mandy Bush – Elections Alice Sweet – Information Technology
Bridgett Allen
Elections
Mandy Bush
Elections
Alice Sweet
Information Technology
 
Albert Walker – Medical Examiner Tony Smith – Public Works Joel Wasinger – Public Works
Albert Walker
Medical Examiner
Tony Smith
Public Works
Joel Wasinger
Public Works
 

Congratulations

to all 100 employees who have been selected by their respective Department Heads and/or Elected Officials as Employee of the Month award winners for 2012.

The first-ever Dallas County Employee of the Year will be announced in Commissioners Court on Tuesday, December 18, 2012.